Specialist Comunicare şi
implicare civică a tinerilor

(Project-Based: 01.06.2023-31.03.2024, norma partiala- 4h/zi)

Specialistul în Comunicare si implicare civică a tinerilor este responsabil de coordonarea activității de comunicare si de implicare civică a tinerilor în cadrul proiectului BeeActive – “Mobilizarea cetățenilor pentru conservarea albinelor și a altor polenizatori din România”, de obținerea rezultatelor conform planului de comunicare si de realizarea rapoartelor tehnice.

Despre proiect:

Albinele sunt, probabil, cele mai cunoscute insecte polenizatoare. Dar pe lângă acestea, muștele, fluturii, moliile, viespile, gândacii, precum și liliecii, păsările sau șopârlele joacă un rol important în ceea ce privește polenizarea. Polenizatorii sunt o componentă vitală a ecosistemelor, iar declinul lor rapid reprezintă începutul unei crize pentru sanatatea mediului și securitatea alimentară în Europa și la nivel global.

Sunt necesare măsuri ferme susținute de un cadru legalislativ adecvat pentru a opri acest declin. Daca la nivelul UE anumite țări deja au planuri de acțiune pentru protejarea polenizatorilor, în România aceste insecte valoroase nu reprezintă un subiect pentru autorități. Prin coagularea societății civile, într-un demers participativ la care se alătură și tinerii, dorim să punem pe agenda decidenților acest subiect și să-i determinam să inițieze dezvoltarea unui plan de acțiune pentru conservarea polenizatorilor, care să cuprindă și măsuri de sprijin a practicilor agricole prietenoase cu natura.
 Mai multe detalii: https://wwf.ro/ce-facem/bee-active/.

Principalele responsabilități:

• Responsabil de monitorizarea presei precum și de social media;
• Planifică, coordonează și implementează activitatea de comunicare și activitatea de implicare civică a tinerilor (studenților) pentru a atinge rezultatele din planul de comunicare și indicatorii specifici din proiect;
• Asigură suportul logistic pentru întâlnirile referitoare la funcționarea Alianței/Platformei pentru Conservarea Polenizatorilor, dezbaterile cu instituții și organizații de interes pentru subiect, evenimentului de testare a aplicației de mobil (e.g. înscriere și confirmare participanți);
• Pregătește materiale suport (draft text după caz, design) pentru întâlnirile bilaterale cu instituții și organizații de interes pe acest subiect;
• Este co-responsabil pentru derularea campaniei de constientizare și mobilizare a cetățenilor în vederea elaborării unui plan național de acțiune pentru conservarea polenizatorilor;
• Asigură inputul necesar pentru raportarea tehnică către donor pe activitatea și indicatorii din planul de comunicare inclusiv rezultatele din monitorizarea de presa și social media.
• Participă fizic la evenimente precum mesele rotunde cu factori de interes, dezbaterile cu studenți, evenimentul de informare media (media briefing), evenimentul de testare a aplicației mobile.

Candidatul ideal:

• Aderă la misiunea WWF, și este adept/ă al/a Valorilor WWF: Curaj, Integritate, Respect şi Colaborare;

Cunoştinţe:

• Diplomă universitară în Comunicare și Relații Publice sau alt domeniu conex. Studiile în Ştiințe Naturale reprezintă un avantaj.
• Limba română nivel nativ; limba engleză nivel profesional scris şi vorbit
• Cunostinte de utilizare a programelor Word, Excel, Power Point. Alte programe pentru design reprezintă un avantaj.

Experienta:

• Experiență profesională de min 2 ani, relevantă pentru specificul acestui post.

Abilitati si competente:
• Bune abilități de comunicare și organizare;
• Capacitatea de a se integra rapid într-o echipă și context de lucru noi;
• Capacitatea de a coordona și împărtăși rezultate;
• Capacitatea de a colecta, analiza și transmite informații;
• Capacitatea de a respecta termenele limită;
• Abilitatea de a interacționa cu părțile interesate care au interese diferite/conflictuale pe aceeași problemă;
• Înțelegerea și interes sporit în ceea ce privește problemele și prioritățile WWF, inclusiv de conservare a naturii.

Ce oferim:

• Oportunitatea de a avea impact – în cadrul WWF-CEE și WWF Romania
• Posibilitatea de a fi la curent cu provocările uneia dintre cele mai interesante regiuni ecologice din Europa
• Atmosferă de lucru prietenoasă și oportunităţi de învăţare într-un context internațional
• Activităţi diverse și stil de lucru independent

Dacă vrei să faci parte din echipa globală WWF, trimite CV-ul tău şi scrisoarea de intenţie pe adresa [email protected] pȃnă pe data de 10.05.2023. Te rog să ai în vedere că vom contacta doar candidaţii de pe lista scurtă.

Scroll to Top